سبد خرید

چرا در تصاویر تبلیغاتی، عقربه ها در اکثر مواقع روی ساعت 10:10 قرار دارد؟

شما اینجا هستید

قرار گرفتن عقربه های ساعت در حالت 10:10 یک استاندارد صنعتی است که البته نظریات مختلفی وجود دارد که در این مقاله بررسی می شوند

‌‌‌‌آیا می‌دانید چرا در تصاویر تبلیغاتی عقربه های ساعت در اکثر مواقع روی ساعت 10 و 10 دقیقه قرار دارد؟

قرار گرفتن عقربه های ساعت در این حالت  (دقیقاً ساعت 10 و 9 دقیقه و 36 ثانیه)  یک استاندارد صنعتی است که البته نظریات مختلفی وجود دارد که در زیر به برخی از آن ها اشاره می‌شود:

-1 نظریه مبتنی بر تقارن و زیبایی شناسی:

قرار گرفتن عقربه‌ها به این شکل دارای یک تقارن و زیبایی است و عقربه ها در این حالت همدیگر را نمی‌پوشانند و همچنین روی یک خط صاف هم نیستند. از آنجاییکه در اکثر مواقع نام یا لوگوی کارخانه تولید کننده ساعت در بالای بخش مرکزی صفحه ساعت قرار دارد، قرار گرفتن عقربه ها به این شکل مانند دو پرانتز در دو طرف لوگوی ساعت ضمن این که روی آن را نمی‌پوشاند، با هدایت نگاه به سمت نام یا لوگوی ساعت به شکلی باعث نمایان تر شدن آن می‌شود. بر اساس همین نظریه گاهی دیده می‌شود در مواقعی که نام یا لوگوی ساعت در پایین بخش مرکزی صفحه ساعت قرار دارد، عقربه ها روی ساعت 8 و 20 دقیقه قرار گرفته اند. لازم به ذکر است که این نظریه صحیح‌ترین و منطقی‌ترین نظریه بین نظریه‌های موجود است. البته برخی از کارخانه های تولید کننده ساعت نیز به ندرت در تبلیغات خود از ساعت 9، ساعت 3، ساعت 12:30 و ساعت 9:15 نیز بر حسب محل قرار گرفتن نام یا لوگو ساعت روی صفحه نیز استفاده می‌کنند.

نظریه مبتنی بر روان‌شناسی:

توده پسند‌ترین و محبوب‌ترین نظریه این است که این نوع قرار گرفتن عقربه های ساعت مانند آن است که صفحه ساعت در حال خندیدن است و در خود یک انرژی مثبت دارد. کارخانه های تولید‌کننده ساعت می‌خواهند تا ساعت هایشان به شما لبخند بزنند . به همین دلیل است که معمولاً عقربه‌های ساعت روی 8 و 20 قرار نمی‌گیرند زیرا این حالت مانند آن است که صفحه ساعت اخم کرده است و ناراحت و اندوهگین است و همراه خود یک انرژی منفی ایجاد می‌کند.

3 نظریه مبتنی بر خرافات و افسانه ها:

بعضی گفته‌اند که این زمان، زمان ترور یا زمان کشته شدن آبراهام لینکلن، شانزدهمین رئیس جمهور آمریکا بوده است در حالیکه آبراهام لینکلن در ساعت 10 و 15 دقیقه روز چهاردهم آوریل 1865 مورد اصابت گلوله قرار گرفت و در ساعت 7 و 22 دقیقه روز پانزدهم آوریل 1865 دار فانی را وداع گفت. این خرافه را در مورد" مارتین لوتر کینگ" و" جان اف کندی"  هم گفته‌اند. در انگلیس گفته شده که این زمان، زمانی است که " گای فاکس "  قصد داشته ساختمان مجلس انگلستان را منفجر کند.

بعضی گفته‌اند که این زمان، زمان بمباران اتمی هیروشیما یا ناکازاکی بوده است در حالیکه بمب هیروشیما ساعت 8 و 15 دقیقه ششم آگوست 1945 رها شده و 43 ثانیه بعد به هدف اصابت کرده و بمب ناکازاکی ساعت 11 و 1 دقیقه نهم آگوست 1945 رها شده و 43 ثانیه بعد به هدف برخورد کرده است.

بعضی دیگر معتقدند این زمان، زمان خاتمه جنگ جهانی دوم بوده است و نیز بعضی می‌گویند چون هشتم می 1945 برابر با روز پیروزی اروپا و خاتمه جنگ جهانی دوم است. این گونه قرار گرفتن عقربه های ساعت به شکل V ابتدای کلمه Victory  به معنی پیروزی از زمان خاتمه جنگ جهانی دوم به بعد مرسوم شده است.